Болестта на Фабри се причинява от генетични мутации - обикновено те се предават от родител на дете, но в редки случаи могат да са уникални за индивида.1,2
Какво е мутация?3,4
Всяка клетка от вашето тяло е програмирана да работи по определен начин, например да помага при храносмилането, да поддържа биенето на сърцето ви или да се бори с инфекции. За да си върши работата правилно, всяка отделна клетка се нуждае от набор от инструкции.
Те се предоставят от ДНК, която се „чете“ от клетката. Генът е част от ДНК, която програмира една конкретна инструкция. Гените са групирани в отделни единици, наречени хромозоми.
Можете да мислите за тях като за ръководство с инструкции, където:
Понякога има промени в ДНК – те се наричат мутации (варианти). Можете да мислите за тях като за погрешно написани думи - една грешна буква може напълно да промени смисъла на думата.
Как генетичните мутации водят до болестта на Фабри?1,5
Болестта на Фабри се причинява от редица мутации в ген, наречен GLA, който дава инструкции за синтезирането на ензим (алфа-галактозидаза А).
Обичайно този ензим помага за разграждането на определени гликолипидни вещества (гликосвинголипиди) в клетките на тялото - но мутациите го променят и той не може да си върши работата. Това води до натрупването на тези вещества и така причинява симптомите на болестта на Фабри.
Болестта на Фабри винаги ли се унаследява?2,5
Болестта на Фабри и нейните мутации най-често се унаследяват от родител. В редки случаи тя може и да не е наследствена; мутациите на Фабри могат да се появят спонтанно и да са уникални за индивида - те са известни също и като мутации де ново (нововъзникнала мутация). Този индивид с нововъзникнала мутация обаче, може да предаде болестта на своите деца.